20 Şubat 2010 Cumartesi

Borsada Hisse Senetlerini ne zaman almalıyız? Elimizde ne kadar Tutmalıyız?

İyi bir yatırımcı,yatırımlarını yönetmek için ayırabileceği zamanı ve yatırımlarının getirileri için kısa ve uzun vadeli beklentilerini tartarak en uygun stratejiyi belirler. Borsada hisse senetlerini ne zaman alacağını belirlediği bu strateji ile bilir.

Benim amacım kısa vadeli oynaklıklara açık olarak uzun vadeli getirimi maksimize etmektir. Bunu yaparken hisse senetlerinde marketi yenecek tahminler yapamayacağımı düşündüğüm için farklı sektörlerden çok sayıda hisse senedini, sektörlerin büyüklüklerini dikkate alarak, portfoyüme eklerim ve aldığım hisse senetlerini acil ihtiyacım olduğu zamanlar dışında satmayı düşünmem. Bu yüzden benim için hisse senedi almak ev almak gibidir.

Blog okuyucularına tavsiyem hiç kimsenin bilmediği bilgilere sahip değillerse hisse senedi alım satımıyla piyasayı yenebileceklerini düşünmemeleridir. Çünkü piyasayı yenmeniz için siz kazanırken birilerinin kaybetmesi gerekmektedir. Eğer bu işin eğitimini almamışsanız, yıllarınızı bu işe profesyonel olarak vermemişseniz yada büyük bir fonu yönetecek kadar derin bir tecrübeye sahip değilseniz piyasadaki küçük ve kolay lokma olan yatırımcı grubuna girdiğinizi bilerek buna göre hareket etmelisiniz.

Gazetelerde ekonomi köşelerinde, çeşitli şirketlerin yatırım bültenlerinde, ve de televizyonlarda yer alan uzman yatırımcıların yorumlarında sürekli "yatırım için uygun zaman budur", "şu hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz" vb. tavsiyelere rastlarız. Fakat etkin pazar hipotezine inanan biri olarak ben bu tür duyumların en son biz küçük yatırımcıların kulağına geldiğine inanırım. Her ne kadar her şeyden haberdar olmaya çalışsamda yatırım kararlarımı bu şekilde basından öğrendiğim düşüncelerle değil kendi stratejilerimle almaya çalışırım.

Benim için borsaya girmek için uygun zaman portföyümde hiç hisse senedi olmadığı zamandır. Daha çok alım yapmak için ise borsa endeksinin alım yaptığım seviyelerden daha aşağıya düşmesi yada yatırım portföyüme sonradan eklediğim kazanclarla portföyümün büyüklüğünün artması gerekmektedir. Borsa ne kadar düşerse borsaya ek yatırım yapmak, borsa son 10 yılın dibinde gezinse bile portfoyümün 40% dan fazlasını borsada bulundurmamak portföyümde uyguladığım temel kurallardır.

Yemek yerken ilk kaşıktan aldığımız lezzeti sonsuza kadar alacağımızı düşünüp mide spazmı geçirmek pahasına tıka basa yemek yemek ne kadar yanlışsa hiç yemek yememek de doğru değildir.

2 yorum:

  1. Website design, text, video games and all other digital content other than the Empire Materials 블랙잭 are copyright © GAN PLC. If you want frequent wins to maintain motivated than staying away from high volatility is the tip. If you can begin with £50, and pull out in case your stability reaches £55, you've have} made a 10% acquire. Remember, even in case you are on a run of 20 shedding spins, truth that|the reality that} the shedding run has gone before makes no distinction to your next spin theoretically.

    YanıtlaSil
  2. Being creatures of behavior, we also really liked their Weekly Boost promo, an anytime 100 percent match as much as} $100 (or $1,000 with crypto) that’s refreshed in your account each Monday. Ignition has cemented itself as top-of-the-line on-line poker sites, well-known for its nameless play tables and big GTD tournaments like their Monthly Milly. That said, live chat support is the best option|the best choice|the most suitable choice} for roulette gamers on the lookout for 온라인카지노 an pressing response.

    YanıtlaSil

Fiyat Kazanç (F/K) Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bu yazıda F/K oranının ne demek olduğunu, nasıl hesaplandığını, neden önemli olduğunu ve yorumlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlat...