3 Eylül 2023 Pazar

Varlık Fiyatlama Modelleri Ne Kadar Etkin?

Genç bir sporcu olduğunuzu düşünelim. Hasta olduğunuzda ya da sakatlandığınızda performansınız  düşebilir fakat kendinizi toparlamanız da genç olduğunuz için kolaydır.

Fakat ciddi bir rahatsızlığa sahip yaşlı bir insanın sağlık durumu çok daha durağan olduğu halde önemli risk altında olabilir.

Hisse senetleri ya da fonların fiyatları da benzer şekilde hareket etmektedir. Bir şirketin hisse fiyatı çok oynak olduğu halde uzun vadede güvenli bir görünüme sahip olabilir ya da fiyatı durağan olan bir varlık sınıfı ise ters bir durumda ciddi risk altında olabilir ve uzun vadede var olup olmayacağını tahmin etmek güç olabilir.

Akademide standart sapma riski belirlemede önemli bir ölçüt olarak kullanılsa da işte bu yüzden gerçekte çok da anlamlı değildir. Yatırım fonları kitabımda da Sharp ve Treynor gibi standart sapmayı ve betayı ele alan göstergelerin fon performansında belirleyici gücünün düşük olduğunu göstermiştim. Bu yüzden CAPM (Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli)'de büyük ölçüde sağlıklı bir model değildir.

Hisselerin ne kadar riskli olduğunu fiyat oynaklığı değil aşağıdaki temel unsurlar belirleyebilir.

1- Değerlemenin yüksek olması

2- Finansal kaldıraç kullanımının yüksek olması

3- Kârlılık rasyolarının düşük olması

4- Küçülen bir sektörde faaliyet gösterilmesi

5- Teknolojik değişime açık olabilecek bir sektörde faaliyet gösterilmesi

6- Talebin aniden değişebileceği bir sektörde faaliyet gösterilmesi

7- Rakiplere karşı rekabet avantajının olmaması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Varlık Fiyatlama Modelleri Ne Kadar Etkin?

Genç bir sporcu olduğunuzu düşünelim. Hasta olduğunuzda ya da sakatlandığınızda performansınız  düşebilir fakat kendinizi toparlamanız da ge...